  • Mfr # LHL36300MB
  • Zoro # G922587648
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
DC Voltage Rating
250V DC
Trip Type
Thermal Magnetic
Max. AIR Rating
25kA at 600V AC
Circuit Breaker Mounting Style
Unit Mount
Number of Poles
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LHL36300MB
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
5.84 in
Height
11 in
Width
6 in
Frame Size
300A/LH
Details
DC Voltage Rating
250V DC
Trip Type
Thermal Magnetic
Max. AIR Rating
25kA at 600V AC
Circuit Breaker Mounting Style
Unit Mount
Number of Poles
3
Circuit Breaker Actuator
Short Handle
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
High Interrupting Capacity, Low Voltage
Terminal Connection
Line/Load Lug
Item
Molded Case Circuit Breaker
Instantaneous Trip
Fixed
Amps
300A
Description
Molded Case Circuit Breaker, 300 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25kA at 600V AC, For Use With Control Equipment Panels, High Amp Trip Setting 25 kA, Low Amp Trip Setting 50 kA, Circuit Breaker Type High Interrupting Capacity, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Phase Not Applicable, Phase Connection Not Applicable, Frame Size 400LH, Circuit Breaker Mounting Style Unit Mount, Height 11 in, Width 6 in, Depth 5.84 in