  • Mfr # LAL26200MB
  • Zoro # G3981528
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
LEGACY MCCB
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Short Lever
Circuit Breaker Mounting Style
Unit Mount
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LAL26200MB
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
400A/LA
Width
6 in
Depth
5.84 in
Height
11 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
LEGACY MCCB
Amps
200A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Short Lever
Circuit Breaker Mounting Style
Unit Mount
Max. AIR Rating
42kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
2000 A