  • Mfr # LHL36400MB
  • Zoro # G3982191
Key Features
Series
LEGACY MCCB
Amps
400A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
High Interrupting
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
LHL36400MB
Frame Size
400A/LH
Width
6 in
Depth
4 in
Height
12-1/2 in
Molded Case Circuit Breaker
Series
LEGACY MCCB
Amps
400A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
High Interrupting
Circuit Breaker Actuator
Short Lever
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
4000 A