  • Mfr # BGA261251
  • Zoro # G6539948
Amps
125A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BGA261251
Country of Origin
United States
Width
2.12 in
Height
5.39 in
Max. Wire Size
2 AWG
Min. Wire Size
14 AWG
Amps
125A
Standard
Phase
1
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Phase Connection
AB
DC Voltage Rating
250V DC
Curve Type
B
Standards
CSA C22.2 No 5, EN/IEC 60947-2, EN/IEC 60947-5-1, GB 14048.2, NEMA AB1, NMX J-266, UL 489
For Use With
Electrical Distribution Equipment, Industrial Control Panels
Interrupt Rating
Color
Gray
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Max. Operating Temp.
158 Degrees F
Min. Operating Temp.
-13 Degrees F
Description
Molded Case Circuit Breaker, 125 A Amps, AC Voltage Rating 525V AC, Max. AIR Rating 100kA at 240V AC, For Use With Electrical Distribution Equipment, Industrial Control Panels, Series BGA, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Al Mechanical Lug OFF End, I-Line ON End, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection AB, Frame Size 125A/BG, Circuit Breaker Mounting Style I-Line, Height 5.39 in