  • Mfr # HDA261251
  • Zoro # G3979540
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT H
Amps
125A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HDA261251
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
150A/HD
Width
2.74 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Max. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT H
Amps
125A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
AB
DC Voltage Rating
250V DC
Interrupt Rating
25 kA at 220/240V AC, 18 kA at 380/440/415/480V AC, 14 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Features
Mercury Free; PVC Free
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
High Amp Trip Setting
1700 A