  • Mfr # HJL36150
  • Zoro # G0567957
Amps
150A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HJL36150
Country of Origin
Mexico
Width
4.12 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Amps
150A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Max. AIR Rating
100kA at 240VAC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
250V DC
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
Interrupt Rating
65 kA at 220/240/480V AC, 35 kA at 380/440/415V AC, 18 kA at 500/525V AC, 20 kA at 250/500V DC, 100 kA at 240V AC, 25 kA at 600V AC
Color
Black
High Amp Trip Setting
1700 A
Features
Mercury Free; PVC Free
Description
Molded Case Circuit Breaker 600V 150A