  • Mfr # HGL36150CU31X
  • Zoro # G3977964
Amps
150A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Micrologic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HGL36150CU31X
Width
4.12 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Max. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Amps
150A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Micrologic
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC