  • Mfr # HGA36015
  • Zoro # G0371883
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT H
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HGA36015
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
150A/HG
Width
4.12 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Min. Wire Size
14 AWG
Max. Wire Size
3 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT H
Amps
15A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250/500V DC
Low Amp Trip Setting
350 A
Standards
CE, CSA, IEC, UL listed
For Use With
I Line Panelboards
High Amp Trip Setting
750 A
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Interrupt Rating
65 kA at 220/240V AC, 35 kA at 380/440/415/480V AC, 18 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Color
Black
Description
Molded Case Circuit Breaker, 15 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 240V AC, For Use With I Line Panelboards, Series HG, High Amp Trip Setting 750 A, Low Amp Trip Setting 350 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC, Frame Size 150A/HG, Circuit Breaker Mounting Style I-Line, Height 9.73 in, Width 4.48 in, Depth 4.8 in