  • Mfr # HJA260601
  • Zoro # G3975821
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT H
Amps
60A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HJA260601
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
150A/HJ
Width
2.74 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Max. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT H
Amps
60A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
AB
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
1450 A