  • Mfr # JJL36150
  • Zoro # G0855261
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Amps
150A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JJL36150
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/JJ
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
4/0 AWG (Cu/Al)
Min. Wire Size
4 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
150A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
100kA at 240VAC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
BA
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
1750 A
Interrupt Rating
65 kA at 220/240/480V AC, 35 kA at 380/440/415V AC, 18 kA at 500/525V AC, 20 kA at 250/500V DC, 100 kA at 240V AC, 25 kA at 600V AC
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM, CE
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
HACR rated Applications; Distribution
Phase
2
Description
Molded Case Circuit Breaker 600V 150A