  • Mfr # JGP36150
  • Zoro # G4062594
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Amps
150A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
JGP36150
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
250A/JG
Width
4.09 in
Depth
3.39 in
Height
7.52 in
Min. Wire Size
4 AWG (Cu/Al)
Max. Wire Size
4/0 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
150A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250/500V DC
Application
HACR rated Applications; Distribution
High Amp Trip Setting
1750 A