  • Mfr # JJA36200
  • Zoro # G0567841
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Amps
200A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
JJA36200
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/JJ
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
350 kcmil
Min. Wire Size
3/0 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
200A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
2,000 A
Application
HACR rated Applications; Distribution
Features
Mercury Free; PVC Free
Interrupt Rating
65 kA at 220/240/480V AC, 35 kA at 380/440/415V AC, 18 kA at 500/525V AC, 20 kA at 250/500V DC, 100 kA at 240V AC, 25 kA at 600V AC
For Use With
I-LINE Panelboard
Standards
CSA Certified, IEC 60947-2, NEMA, NOM-003-SCFI-2000, UL Listed
Min. Operating Temp.
28 Degrees F
Phase
Description
Molded Case Circuit Breaker, 200 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25 kA @ 600V AC, High Amp Trip Setting 2,000 A, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection ABC, Frame Size 250A/J, Circuit Breaker Mounting Style I-Line, Height 7.52 in, Width 4.09 in, Depth 3.39 in, Min. Wire Size 3/0 AWG, Max. Wire Size 350 kcmil, Circuit Breaker Actuator Toggle