  • Mfr # JJL36200C
  • Zoro # G4062439
Amps
200A
AC Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
JJL36200C
Country of Origin
United States
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
350 kcmil (Cu/Al)
Min. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Amps
200A
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Instantaneous Trip
Fixed
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
Interrupt Rating
65 kA at 220/240/480V AC, 35 kA at 380/440/415V AC, 18 kA at 500/525V AC, 20 kA at 250/500V DC, 100 kA at 240V AC, 25 kA at 600V AC
High Amp Trip Setting
2000 A