  • Mfr # JJL36200
  • Zoro # G0567966
Amps
200A
AC Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
JJL36200
Country of Origin
Mexico
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
350 kcmil (Cu/Al)
Min. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Power Wire Stripping Length
0.98 in (25 mm)
Mounting Height
4.5 in (114.30 mm)
Amps
200A
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Max. AIR Rating
100kA at 240VAC
Instantaneous Trip
Adjustable
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
2000 A
Interrupt Rating
65 kA at 220/240/480V AC, 35 kA at 380/440/415V AC, 18 kA at 500/525V AC, 20 kA at 250/500V DC, 100 kA at 240V AC, 25 kA at 600V AC
Features
Mercury Free; PVC Free
Ambient Air Temperature For Storage
-58 to 185°F (-50 to 85°C)
Long Time Pick-Up Adjustment Range
0.25 to 1 x In
Rated Insulation Voltage
750 V IEC 60947-2
Protection Type
Overload protection; Short-circuit protection
Breaking Capacity Code
J
Quality Labels
CE
IP Degree Of Protection
Front cover IP40
Breaking Capacity
100 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489; 65 kA 480 V AC 50/60 Hz UL 489; 25 kA 600 V AC 50/60 Hz UL 489; 20 kA 250 V DC UL 489
Network Frequency
50/60 Hz
Rated Operational Voltage
600 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
AWG Gauge
AWG 3/0 to 350 kcmil aluminium/copper terminals
Suitability For Isolation
Yes IEC 60947-2
Communication Interface
Modbus; Ethernet
Pollution Degree
3 IEC 60947-1
Continuous Current Rating
0.8
Magnetic Hold Current
1000 A
Product Certifications
UL; CSA; NOM
Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV IEC 60947-2
Device Application
Distribution
Terminal Identifier
AL250JD
Operating Altitude
Less than 6561.68 ft (2000 m) without derating; 5000 m with derating
Number Of Slots
Circuit Breaker Application
HACR rated
Ambient Air Temperature For Operation
28 to 158°F (-2 to 70°C)
Rated Service Breaking Capacity
65 kA 220/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 35 kA 380/440/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 18 kA 500/525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2; 20 kA 250 V DC IEC 60947-2; 20 kA 500 V DC IEC 60947-2
Tightening Torque
221.27 lbf.in (25 N.m) 0.15 to 0.29 in² (95 to 185 mm²) (AWG 3/0 to 350 kcmil)
Local Signalling
Switched off (OFF) 1 trip indicator green)
Description
Molded Case Circuit Breaker 600V 200A