  • Mfr # JDL36225
  • Zoro # G1043664
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JDL36225
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/JD
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Min. Wire Size
3 AWG
Max. Wire Size
350 MCM
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
225A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
Low Amp Trip Setting
1,125 A
Standards
CCC, CE, CSA, IEC, UL Listed
High Amp Trip Setting
2,250 A
Interrupt Rating
25 kA at 220/240V AC, 18 kA at 380/440/415/480V AC, 14 kA at 500/525/600V AC, 20 kA at 250/500V DC
Features
Mercury Free; PVC Free
Application
Electrical Distribution
Description
Molded Case Circuit Breaker, 225 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25kA at 240V AC, For Use With -, Series JD, High Amp Trip Setting 2,250 A, Low Amp Trip Setting 1,125 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection ABC, Frame Size 250A/JD, Circuit Breaker Mounting Style Free Standing, Height 7.52 in, Width 4.12 in