  • Mfr # JDL36250U33X
  • Zoro # G4059928
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT J
Amps
250A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
LS Functionality / Micrologic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JDL36250U33X
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/JD
Width
4.12 in
Depth
5 in
Height
7.52 in
Max. Wire Size
350 kcmil (Cu/Al)
Min. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT J
Amps
250A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
LS Functionality / Micrologic
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Electronic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC