  • Mfr # MJA36400
  • Zoro # G3539566
AC Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MJA36400
Width
8.27 in
Depth
8.05 in
Height
12.86 in
Amps
400A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
High Amp Trip Setting
4,000 A
Low Amp Trip Setting
800 A
Interrupt Rating
35 kA at 240V AC, 25 kA at 380/415/600V AC, 100 kA at 240V AC, 65 kA at 240/480V AC, 50 kA at 380/415V AC
Description
Molded Case Circuit Breaker, 400 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25kA at 600V AC, For Use With I Line Panelboards, Series MJ, High Amp Trip Setting 4,000 A, Low Amp Trip Setting 800 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Box Lug, Trip Type Electronic, Phase Three, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection ABC, Frame Size 800A/M, Circuit Breaker Mounting Style Panel Mount, Height 12.9 in, Width 8.3 in