  • Mfr # MJA36350
  • Zoro # G3545403
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT M
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MJA36350
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
800A/M
Width
8.27 in
Depth
8.05 in
Height
12.86 in
Max. Wire Size
500 MCM
Min. Wire Size
3/0 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT M
Amps
350A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Trip Type
Electronic
Instantaneous Trip
Adjustable
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
Not Rated
For Use With
I Line Panelboards
Standards
CSA, IEC, UL listed
High Amp Trip Setting
3,500 A
Low Amp Trip Setting
700 A
Application
HACR rated Applications; Distribution
Color
Black
Interrupt Rating
35 kA at 240V AC, 25 kA at 380/415/600V AC, 100 kA at 240V AC, 65 kA at 240/480V AC, 50 kA at 380/415V AC
Features
Mercury Free; PVC Free
Description
Molded Case Circuit Breaker, 350 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25kA at 600V AC, For Use With I Line Panelboards, Series MJ, High Amp Trip Setting 3,500 A, Low Amp Trip Setting 700 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Box Lug, Trip Type Electronic, Phase Three, Instantaneous Trip Adjustable, Phase Connection ABC, Frame Size 800A/M, Circuit Breaker Mounting Style Panel Mount, Height 12.9 in, Width 8.3 in