  • Mfr # QBA221502
  • Zoro # G0567099
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT Q
Amps
150A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBA221502
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/QB
Width
3 in
Depth
3.93 in
Height
6.47 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT Q
Amps
150A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
I-Line
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
10kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
I-Line, Lug
Phase Connection
AC
DC Voltage Rating
Not Rated
Features
Mercury Free; PVC Free
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM
High Amp Trip Setting
2400 A
Interrupt Rating
10 kA at 120/208/240V AC
Application
HACR rated Applications; Distribution
Instantaneous Trip
Fixed
Phase
Description
Molded Case Circuit Breaker 240V 150A