  • Mfr # QGL22150
  • Zoro # G0842381
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT Q
Amps
150A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QGL22150
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
250A/QG
Width
3 in
Depth
3.93 in
Height
6.47 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT Q
Amps
150A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Circuit Breaker Actuator
Operating Handle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
65kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
Line/Load Lug
DC Voltage Rating
Not Rated
Standards
UL, CSA, NEMA, NOM
Application
HACR rated Applications; Distribution
Features
Mercury Free; PVC Free
Interrupt Rating
65 kA at 120/208/240V AC
High Amp Trip Setting
2400 A
Description
Molded Case Circuit Breaker 240V 150A