  • Mfr # 8501CO22V20
  • Zoro # G0845680
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
Panel Mount
Electrical Connection
Screw
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
20 A
Contact Form
DPDT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8501CO22V20
Country of Origin
China
Dimensions
Body Width - Relay
2-1/2 in
Body Height - Relay
3.12 in
Body Depth - Relay
2.53 in
Width
2.5 in
Details
Item
Power Relay
Mounting Style
Panel Mount
Electrical Connection
Screw
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
20 A
Contact Form
DPDT
Standards
UL listed file E78351 CCN NLDX; CSA; CE
Power Consumption - Relay
10 VA
Operating Temp. Range
-22-122°F
Series
type C
Switching Voltage
325 V DC