  • Mfr # 9080LBA263101
  • Zoro # G6644723
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Power Distribution Block Design
Open
For Conductor Material
Aluminum, Copper
Maximum Current - Copper Conductor
310 A
Maximum Current - Aluminum Conductor
250 A
Maximum Voltage
600 V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
9080LBA263101
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
2.61 in
Width
3.47 in
Length
13.4 in
For Load Copper Wire Size - Minimum
6 AWG
For Load Copper Wire Size - Maximum
350 kcmil
Overall Width
1.94 in
For Line Copper Wire Size - Maximum
350 kcmil
For Line Aluminum Wire Size - Minimum
6 AWG
Overall Depth
2.61 in
Overall Length
3.38 in
For Line Aluminum Wire Size - Maximum
For Line Copper Wire Size - Minimum
6 AWG
For Load Aluminum Wire Size - Minimum
6 AWG
For Load Aluminum Wire Size - Maximum
Wire Strip Length
Line 1.06 in; Load 1.06 in
Details
Item
Power Distribution Block
Open
For Conductor Material
Aluminum, Copper
310 A
250 A
Maximum Voltage
600 V AC/DC
Number of Poles
2
Line Connections/Pole
1
Load Connections/Pole
1
Line Side Connection Type
Lug
Load Side Connection Type
Lug
Terminal Material
Aluminum
Housing Material
Phenolic
Maximum Operating Temperature
302 Degrees F
Mounting Type
Surface Mount
Standards
CE Marked, CSA File 70361 Class 6228-1, RoHS Compliant, UL File E60616 Guide XCFR2
Special Features
18 Months Warranty, Surface Mount
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Housing Color
Black
Number of Circuits
2
Features
Mercury Free
Description
Power Distribution Block, For Conductor Material Aluminum, Copper, Line Connections/Pole 1, Line Side Stud Size Not Applicable, For Line Copper Wire Size - Minimum 6 AWG, For Line Copper Wire Size - Maximum 350 kcmil, Load Connections/Pole 1, Load Side Stud Size Not Applicable, For Load Copper Wire Size - Minimum 6 AWG, For Load Copper Wire Size - Maximum 350 kcmil, Maximum Current - Copper Conductor 310 A, Maximum Voltage 600 V, Mounting Type Surface, Number of Poles 2, Overall Depth 2.61 in