Square D Surge Protection Device, Three Phase, 120/208V AC Wye, 2 Poles, 4 Wires + Ground SSP02BIA10PBQ1
Surge Protection Device, Three Phase, 120/208V AC Wye, 2 Poles, 4 Wires + Ground (Discontinued)
  • Mfr # SSP02BIA10PBQ1
  • Zoro # G6218651
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SSP02BIA10PBQ1
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
13.39 in
Depth
3.13 in
Width
4.45 in
Length (Straight Wireway)
13.39 in
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
For NQ Panelboards
Phase
Three
Voltage
120/208V AC Wye
Number of Poles
2
Voltage Protection Rating
1000V (L-L), 600V (N-G), 700V (L-G, L-N)
Number of Wires
4 Wires + Ground
Modes of Protection
L-G, L-L, L-N, N-G
Max. Surge Current per Mode
50kA
Max. Surge Current per Phase
100 kA
Nominal Discharge Current
20 kA
Short Circuit Current Rating
200kA
Modular
No
Filtering
Yes
Max. Continuing Operating Voltage
150 V AC
Enclosure Material
Non-Metallic
Wire Gauge
10 AWG
Includes
Dry Contacts
Filtering / Nonfiltering
Filtering
Modular / Nonmodular
Nonmodular
Lightning Impulse Current
100 kA
Standards
CSA 22.2 No. 8-M1986, NEC Article 285, Type 1, UL 1283, UL 1449, UL 96A
Noise Attenuation
-45dB
UL SPD Type
Type 1
Min. Operating Temp.
-40 Degrees F
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
System Connection
Parallel
Amps
100 A
Color
Black
Basic Material
Nonmetallic
Status Indicator
Audible Alarm, LED Light
Includes Surge Counter
Yes
Description
Surge Protection Device, Nonmetallic, Black, Amps 100 A, Depth 3.13 in, Enclosure Material Non-Metallic