Mfr # 0250-125WCITM-T
Zoro # G3464815
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
2 1/2"
Connection Type
Flanged
Connection
125 Class Wafer Flange
Body Material
Cast iron
Seal Material - Check Valves
Metal
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
0250-125WCITM-T
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
2 1/2"
Width
2 7/8 in
Overall Height
4 7/8 in
Length
4 7/8 in
Size
Pipe or Tube Size - Check Valves
2 1/2 in
Overall Length
4.88 in
Pipe or Tube Size
2 1/2 in
Connection Size - Side 1
Nominal Valve Size
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Inline Silent, Body Material - Valves Cast Iron, Pipe or Tube Size 2 1/2 in, Connection Type Flange x Flange, Cracking Pressure 0.300 to 1.250 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material Metal, Max. Temp. - Valves 300 Degrees F, Min. Temp. - Valves 60 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 200 psi @ 250 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves 200 psi WSP, Seat Material Stainless Steel