  • Mfr # 18RA-250T
  • Zoro # G1581736
Key Features
Style
Male - 250 Series
Insulation
Partial
Material
Brass
Insulation Color
Red
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
18RA-250T
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
0.95 in
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Barrel Inside Dia.
0.06 in
Tab Thickness
0.032 in
Minimum Wire Size
22 AWG
Barrel Size
Long
Barrel Inside Diameter
0.06 in
Maximum Wire Size
18 AWG
Tab Width
0.25 in
Stock Thickness
0.03
Details
Item
Male Disconnect
Style
Male - 250 Series
Insulation
Partial
Material
Brass
Insulation Color
Color
Insulation Type
Vinyl
Wire Range
22 to 18 AWG
Connection Type
Crimp
Seam
Brazed
Max. Voltage
600 V
Max. Temp.
221 Degrees F
Standards
UL E66716
Connection Material
Features
Application Tools: WT145C, WT2000, WT112M, ERG4001; Alternate Package Qty: RA2517
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Disconnect Style
Tab
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Termination Style
Crimp
Insulation Material
Vinyl
RoHS Compliant
No
Barrel Style
Funnel Entry
Seam Style
Brazed
UL 94 Flammability Rating
Not Rated
Contact Finish
Tin
Insulation Coverage
Partial Coverage
Terminal Type
Tab
Temperature Rating
105°C
Application Tools
Flammability Rating
UL 94 V-0
Recommended Tool
ERG4001
Maximum Insulation (inches)
0.17
A (inches)
0.95
Voltage Rating
600V
Finish
Electro Tin-Plated
Terminal Series
RA
AWG-range
22-18
Material insulation
Polyvinyl chloride (PVC)
Type
Vinyl Insulated Male Disconnect
Description
Male Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Disconnect Style Tab, Insulation Color Red, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Vinyl, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Wire Size 22 AWG, Maximum Wire Size 18 AWG, Maximum Voltage 600 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.25 in, Terminal Type Tab, Termination Style Crimp, UL 94 Flammability Rating Not Rated, RoHS Compliant No, Seam Style Brazed, Standards UL E66716