  • Mfr # 18RAD-187
  • Zoro # G2196871
Free Shipping & Returns
Key Features
Style
Male - 187 Series
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
18RAD-187
Overall Length
0.87 in
Tab Size
0.187 in x 0.032 in
Barrel Inside Dia.
0.06 in
Barrel Size
Long
Tab Thickness
0.032 in
Minimum Wire Size
22 AWG
Maximum Wire Size
18 AWG
Barrel Inside Diameter
0.06 in
Tab Width
0.187 in
Item
Male Disconnect
Style
Male - 187 Series
Wire Range
22 to 18 AWG
Seam
Overlapped
Max. Temp.
221 Degrees F
Max. Voltage
300 V
Connection Material
Tin-Plated Copper
Standards
UL E66716
Termination Style
Crimp
Insulation Material
Vinyl
Contact Finish
Tin
Seam Style
Overlapped
Barrel Style
Funnel Entry
UL 94 Flammability Rating
Not Rated
Terminal Type
Tab
RoHS Compliant
Yes
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Disconnect Style
Tab
Maximum Voltage
300 V
Contact Material
Copper
Insulation Coverage
Partial Coverage
Voltage Rating
600V
Finish
Electro Tin-Plated
A (inches)
0.87
Temperature Rating
105°C
Recommended Tool
ERG4001
Maximum Insulation (inches)
0.15
Flammability Rating
UL 94 V-0
Terminal Series
RAD
Type
Vinyl Insulated Male Disconnect
Material insulation
Polyvinyl chloride (PVC)
AWG-range
22-18
Description
Wire Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Disconnect Style Quick Disconnect, Insulation Color Red, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Vinyl, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Wire Size 22 AWG, Maximum Wire Size 18 AWG, Maximum Voltage 300 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.187 in, Terminal Type Tab, Termination Style Crimp, UL 94 Flammability Rating Not Rated, RoHS Compliant Yes, Seam Style Brazed, Standards UL E66716