Stanley Engineered Fastening Rivet Nut, 0.585 in L, 50 PK TLA7-420-165-050
Rivet Nut, 0.585 in L, 50 PK (Discontinued)
  • Mfr # TLA7-420-165-050
  • Zoro # G1184592
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TLA7-420-165-050
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thread Size
1/4-20
Hole Size
0.375 in to 0.381 in
Head Dia.
0.510 in
Drill Size
25/64 in
Head Height
0.030 in
Length
0.585 in
Flange Dia.
0.510 in
Body Dia.
0.374 in
Details
Item
Rivet Nut
Material
Aluminum
Finish
Zinc
Grip Range
0.027 in to 0.165 in