  • Mfr # A4184-10CN250
  • Zoro # G1922733
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
25 mm
Thread Direction
Right Hand
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A4184-10CN250
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
25 mm
Thread Size
M10-1.50
Drill Bit Size
10.50 mm
Outside Diameter
12.225 mm
Compatible Tap Size
M10-1.50
Tap Sizes
M10x1.5 STI
Free Coil Dia.
12.225 mm
Drill Size
10.5mm
Internal Thread Size
M10 x 1.5
Length
25 mm
Details
Item
Helical Insert
Thread Direction
Right Hand
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Finish
Plain
Thread Type
Metric Coarse
Tang Style
Tanged
Compatible Material
Metal
Tensile Strength
200,000 to 250,000 psi
Helical Insert Type
Screw-Locking
System of Measurement
Metric
Tensile Strength (PSI)
200,000 to 250,000 psi
Rockwell Hardness
C43-C50
Type
Screw Locking Helical
Application
For Metal
Series
Heli-Coil
Thread Pitch
1.5 mm
Manufacturer Location
Made in USA
Description
Helical Insert, Helical Insert Type Screw-Locking, System of Measurement Metric, Overall Length 25 mm, Thread Size M10-1.50, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Tang Style Tanged, Compatible Material Metal, Compatible Tap Size M10-1.50, Drill Bit Size 10.5mm, Maximum Hole Diameter Not Applicable, Tensile Strength 200,000 to 250,000 psi, Outside Diameter 12.22 mm, Manufacturer Location Made in USA