  • Mfr # AT1191-4C250
  • Zoro # G1232576
Key Features
Overall Length
1/4 in
Thread Direction
Right Hand
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AT1191-4C250
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1/4 in
Thread Size
1/4"-28
Drill Bit Size
#7
Outside Diameter
0.316 in
Compatible Tap Size
1/4"-28
Details
Item
Helical Insert
Thread Direction
Right Hand
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Finish
Plain
Thread Type
UNF
Tang Style
Tangless
Compatible Material
Metal
Tensile Strength
200,000 to 250,000 psi
Helical Insert Type
Free-Running
System of Measurement
Inch
Tensile Strength (PSI)
200,000 to 250,000 psi
Application
For Metal
Rockwell Hardness
C43-C50
Series
Heli-Coil
Manufacturer Location
Made in USA
Description
Helical Insert, Helical Insert Type Free-Running, System of Measurement Inch, Overall Length 1/4 in, Thread Size 1/4 In.-28, Thread Direction Right Hand, Thread Type Fine, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Tang Style Tangless, Compatible Material Metal, Compatible Tap Size #10-32, Drill Bit Size #7, Maximum Hole Diameter Not Applicable, Tensile Strength 200,000 to 250,000 psi, Outside Diameter 0.32 in, Manufacturer Location Made in USA, Rockwell Hardness C43-C50