  • Mfr # 733.1XFLZ-13
  • Zoro # G8205184
Resolution
0.0001 in/0.001 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
733.1XFLZ-13
Resolution
0.0001 in/0.001 mm
Range
12 in to 13 in, 305 to 330 mm
Maximum Measurement - Inch
13 in
Minimum Measurement - Inch
12 in
Maximum Measurement - mm
330 mm
Minimum Measurement - mm
305 mm
Millimeters Measured - Maximum
330 mm
Inches Measured - Minimum
12 in
Accuracy
+/- 0.00015 in, +/- 0.004 mm
Millimeters Measured - Minimum
305 mm
Inches Measured - Maximum
13 in
Description
Digital Outside Micrometer, Range 12 in to 13 in, 305 to 330 mm, Resolution 0.0001 in/0.001 mm, Accuracy +/- 0.00015 in, +/- 0.004 mm, IP Rating Not Rated, SPC Output Yes, Data Output Type Cabled, Long Form Calibration Certificate No, Coolant Resistant Yes, Dimension Type Inch/Metric, Included Certification Certificate of Inspection, Jaw Depth Not Applicable, Operation Type Digital, Thimble Type Friction, Anvil Material Carbide, Anvil Shape Flat Carbide Tipped, Case Included Yes, Case Type Case