  • Mfr # 733.1XFLZ-14
  • Zoro # G8205744
Resolution
0.0001 in/0.001 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
733.1XFLZ-14
Resolution
0.0001 in/0.001 mm
Range
13 in to 14 in, 330 to 355 mm
Maximum Measurement - mm
355 mm
Minimum Measurement - Inch
13 in
Maximum Measurement - Inch
14 in
Minimum Measurement - mm
330 mm
Accuracy
+/- 0.00015 in, +/- 0.004 mm
Inches Measured - Maximum
14 in
Millimeters Measured - Minimum
330 mm
Inches Measured - Minimum
13 in
Millimeters Measured - Maximum
355 mm
Description
Digital Outside Micrometer, Range 13 in to 14 in, 330 to 355 mm, Resolution 0.0001 in/0.001 mm, Accuracy +/- 0.00015 in, +/- 0.004 mm, IP Rating Not Rated, SPC Output Yes, Data Output Type Cabled, Long Form Calibration Certificate No, Coolant Resistant Yes, Dimension Type Inch/Metric, Included Certification Certificate of Inspection, Jaw Depth Not Applicable, Operation Type Digital, Thimble Type Friction, Anvil Material Carbide, Anvil Shape Flat Carbide Tipped, Case Included Yes, Case Type Case