  • Mfr # 733.1XFLZ-10
  • Zoro # G8203906
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Resolution
0.0001 in/0.001 mm
Includes
Case, Data Transmission, LCD Digital Display
Lock Nut Type
Lever
IP Rating
Not Rated
Spindle Material
Tool Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
733.1XFLZ-10
Country of Origin
China
Dimensions
Dimension Type
Inch/Metric
Details
Item
Digital Outside Micrometer
Resolution
0.0001 in/0.001 mm
Range
228 to 254 mm, 9 in to 10 in
Includes
Lock Nut Type
Lever
IP Rating
Not Rated
Spindle Material
Tool Steel
Anvil Material
Carbide
Long Form Calibration Certificate
No
SPC Output
Yes
Thimble Type
Friction
Minimum Measurement - mm
228 mm
Maximum Measurement - Inch
10 in
Minimum Measurement - Inch
9 in
Maximum Measurement - mm
254 mm
Rotating Spindle
Yes
Inches Measured - Maximum
10 in
Coolant Resistant
Case Type
Case
Data Output Type
Cabled
Spindle Shape
Flat
Millimeters Measured - Maximum
254 mm
Included Certification
Certificate of Inspection
Anvil Shape
Flat Carbide Tipped
Operation Type
Digital
Inches Measured - Minimum
9 in
Case Included
Frame Material
Steel
Accuracy
+/- 0.00015 in, +/- 0.004 mm
Millimeters Measured - Minimum
228 mm
Description
Digital Outside Micrometer, Range 228 to 254 mm, 9 in to 10 in, Resolution 0.0001 in/0.001 mm, Accuracy +/- 0.00015 in, +/- 0.004 mm, IP Rating Not Rated, SPC Output Yes, Data Output Type Cabled, Long Form Calibration Certificate No, Coolant Resistant Yes, Dimension Type Inch/Metric, Included Certification Certificate of Inspection, Jaw Depth Not Applicable, Operation Type Digital, Thimble Type Friction, Anvil Material Carbide, Anvil Shape Flat Carbide Tipped, Case Included Yes, Case Type Case