  • Mfr # 3753B-6/150
  • Zoro # G1588260
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
SPC Output
Yes
Base Style
Flat
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
Base Length
3 15/16 in
Number of Measuring Rods
0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3753B-6/150
Country of Origin
China
Dimensions
Base Length
3 15/16 in
Depth Gauge Type
Blade-Style
Dimension Type
Inch/Metric
Blade Width
0.50 in
Battery Size
CR2032
Details
Item
Blade-Style Digital Depth Gauge
SPC Output
Yes
Base Style
Flat
Range
0 in to 6 in, 0 mm to 150 mm
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
Number of Measuring Rods
0
Long Form Calibration Certificate
No
Rotating Spindle (Yes/No)
No
Lock Nut Type
Screw
Features
Movement of Screw
1 in
Includes
Case
Number of Gauges
Minimum Measurement - mm
0 mm
Minimum Measurement - Inch
0 in
Accuracy
Actuation Style
Slide
Standards
California Proposition 65
Coolant Resistant
Maximum Measurement - Inch
6 in
Case Included
IP Rating
IP67
Functions
Inch/mm Conversion, Manual On/Off, RS232 Data Output Port, Zero at Any Position
Operation Type
Digital
Compatible Data Output Cable
Mfr. No. 798SCKB
Includes Battery
Blade Material
Stainless Steel
Maximum Measurement - mm
150 mm
Display Type
LCD
Blade Tip Shape
Flat, Hook
Compatible Wireless Transmitter
Starrett DataSure(R) Wireless Data Collection System
Contact Point Shape
Case Type
Plastic Case
Data Output Type
Cable
Included Certification
Not Included
Millimeters Measured - Minimum
0 mm
Inches Measured - Maximum
6 in
Inches Measured - Minimum
0 in
Millimeters Measured - Maximum
150 mm