  • Mfr # 3753B-8/200
  • Zoro # G1588437
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
SPC Output
Yes
Base Style
Flat
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
Base Length
3 15/16 in
Number of Measuring Rods
0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3753B-8/200
Country of Origin
China
Dimensions
Base Length
3 15/16 in
Blade Width
0.50 in
Battery Size
CR2032
Depth Gauge Type
Blade-Style
Dimension Type
Inch/Metric
Details
Item
Blade-Style Digital Depth Gauge
SPC Output
Yes
Base Style
Flat
Range
0 in to 8 in, 0 mm to 200 mm
Resolution
0.0005 in/0.01 mm
Number of Measuring Rods
0
Long Form Calibration Certificate
No
Number of Gauges
Includes
Case
Lock Nut Type
Screw
Movement of Screw
1 in
Features
Rotating Spindle (Yes/No)
No
Accuracy
Operation Type
Digital
Case Included
Includes Battery
Contact Point Shape
Blade Tip Shape
Flat, Hook
Standards
California Proposition 65
Maximum Measurement - mm
200 mm
Compatible Wireless Transmitter
Starrett DataSure(R) Wireless Data Collection System
Functions
Inch/mm Conversion, Manual On/Off, RS232 Data Output Port, Zero at Any Position
Minimum Measurement - mm
0 mm
IP Rating
IP67
Minimum Measurement - Inch
0 in
Coolant Resistant
Case Type
Plastic Case
Maximum Measurement - Inch
6 in
Display Type
LCD
Data Output Type
Cable
Actuation Style
Slide
Compatible Data Output Cable
Mfr. No. 798SCKB
Blade Material
Stainless Steel
Included Certification
Not Included
Inches Measured - Minimum
0 in
Millimeters Measured - Minimum
0 mm
Millimeters Measured - Maximum
200 mm
Inches Measured - Maximum
6 in