  • Mfr # T436.1XRL-11
  • Zoro # G1589399
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Resolution
0.0001"
Features
Includes
Adjustable Wrench, Case
Spindle
Flat
Anvil
Flat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T436.1XRL-11
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Inch
Spindle Diameter
0.3 in
Spindle Diameter1
0.3 in
Details
Item
Outside Micrometer
Resolution
0.0001"
Range
10 to 11"
Features
Includes
Adjustable Wrench, Case
Spindle
Anvil
Thimble
Ratchet
Lock Nut Type
Knurled Ring Type
Anvil Material
Carbide
SPC Output
No
Rotating Spindle (Yes/No)
Yes
Long Form Calibration Certificate
No
Spindle Material
Carbide
Operation Type
Mechanical
Minimum Measurement - Inch
10 in
Thimble Type
Ratchet
Maximum Measurement - Inch
11 in
Case Included
Frame Material
Steel
Anvil Shape
Accuracy
+/-0.0001 in
Spindle Shape
Mechanical Display Type
Vernier
Included Certification
Not Included
Inches Measured - Maximum
11 in
Rotating Spindle
Yes
Inches Measured - Minimum
10 in
Description
Mechanical Outside Micrometer, Range 10 in to 11 in, Resolution 0.0001 in, Accuracy +/-0.0001 in, Long Form Calibration Certificate No, Dimension Type Inch, Included Certification Not Included, Mechanical Display Type Vernier, Operation Type Mechanical, Thimble Type Ratchet, Anvil Material Carbide, Anvil Shape Flat, Case Included No, Frame Material Steel, Includes Adjustable Wrench, Lock Nut Type Ring, Maximum Measurement - Inch 11 in, Minimum Measurement - Inch 10 in