  • Mfr # CRA-112/12-ACT-GD-AS-U-W5-K-642012
  • Zoro # G5104919
/ea
Key Features
Material
316 Stainless Steel
Type
Anti-Corrosion Strut Mount Twin Clamp
Tube Size
12x12mm
Standards
API RP 552, DIN 3015-1, NACE SP 0108-2008
Length
1.42 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CRA-112/12-ACT-GD-AS-U-W5-K-642012
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tube Size
12x12mm
Length
1.42 in
Width
1.42 in
Height
1.55 in
Depth
1.57 in
Bolt Length
34 29/32 mm
Overall Width
36 3/32 mm
Bolt Head Size
Installed Height
Overall Height
For Maximum Outside Diameter
12 mm
For Strut Channel Width
Overall Length
Details
Material
316 Stainless Steel
Item
Beta Clamp
Type
Standards
Temp. Range (F)
-13 Degrees to 194 Degrees
Max. Pressure (PSI)
2000
Hardware Material
Insert Material
Polypropylene
Includes
(2) Hex Bolts, (2) Strut Rail Adaptors, Clamp Set, Cover Plate
Clamp Type
Strut Mount Twin Assembly
Series
Twin
Mount Type
Rail-Mount
Cushion Material
Polypropylene
Includes Mounting Hardware
Yes
Maximum Operating Pressure
2,000 psi
For Number of Lines
2
System of Measurement
Metric
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Clamp Material Finish
Elastomer
Load Capacity
1,570 lb
Clamp Bore Style
Smooth
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Clamp Material
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Description
Beta Clamp, Clamp Bore Style Smooth, Clamp Material 316 Stainless Steel, Clamp Material Finish Elastomer, Clamp Type Strut Mount Twin Assembly, Compatible Grainger Part Number Not Applicable, Compatible Mfr Part Number Not Applicable, Cushion Material Polypropylene, For Insulation Thickness Not Applicable, For Maximum Outside Diameter 12 mm, For Minimum Outside Diameter Not Applicable, For Number of Lines 2, For Pipe Size Not Applicable, For Strut Channel Width 41 5/16 mm