  • Mfr # 75S-280-11-UVC
  • Zoro # G005994547
Key Features
Cable Tie Style
Plenum Rated, Self Locking, UV Resistant
Nominal Length
11 in
Nominal Max. Bundle Dia.
2.76 in
Color
Black
Material
Polypropylene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
75S-280-11-UVC
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Length
11 in
Nominal Max. Bundle Dia.
2.76 in
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Color
Black
Material
Polypropylene
Tensile Strength
75 lb
Outdoor Use
Yes
Description
  • • UL approval type 21 class plenum rated
  • • Operation temperature to be -40F - +185F