  • Mfr # 31W-1.5X1-7-316
  • Zoro # G5493179
/ea
Key Features
Tube Size
1-1/2" x 1"
Body Material
316 Stainless Steel
Fitting Connection Type
Butt Weld
Standards
3A
Basic Pipe Fitting Shape
Reducer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
31W-1.5X1-7-316
Country of Origin
China
Dimensions
Tube Size
1-1/2" x 1"
Details
Surface Finish
32 RA I.D. /32 RA O.D.
Body Material
316 Stainless Steel
Fitting Connection Type
Butt Weld
Standards
3A
Basic Pipe Fitting Shape
Reducer
Specific Pipe Fitting Shape
Concentric Reducer
Description
31W - CONCENTRIC BUTT WELD REDUCER - 32RA ID, 32RA OD - 1-1/2" X 1", Commonly referred to as butt weld fittings, these stainless steel sanitary fittings are welded to connect to tubing or other fittings for a permanent and flush connection., Material Test Reports Supplied, 3-A Certified, CRN Certified