  • Mfr # 32W-2.5X2-7-316
  • Zoro # G5221655
/ea
Key Features
Fitting Connection Type
Butt Weld
Specific Pipe Fitting Shape
Eccentric Reducer
Standards
3A
Basic Pipe Fitting Shape
Reducer
Body Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
32W-2.5X2-7-316
Country of Origin
China
Dimensions
Tube Size
2-1/2" x 2"
Details
Surface Finish
32 RA I.D. /32 RA O.D.
Fitting Connection Type
Butt Weld
Specific Pipe Fitting Shape
Eccentric Reducer
Standards
3A
Basic Pipe Fitting Shape
Reducer
Body Material
316 Stainless Steel
Description
32W - ECCENTRIC BUTT WELD REDUCER - 32RA ID, 32RA OD - 2-1/2" X 2", Commonly referred to as butt weld fittings, these stainless steel sanitary fittings are welded to connect to tubing or other fittings for a permanent and flush connection., Material Test Reports Supplied, 3-A Certified, CRN Certified