  • Mfr # S31-14MP-2.5X2-PL-316
  • Zoro # G5149013
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Surface Finish
20 RA I.D./32 RA O.D.
Tube Size
2-1/2" x 2"
Body Material
316 Stainless Steel
Fitting Connection Type
Clamp
Specific Pipe Fitting Shape
Concentric Reducer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
S31-14MP-2.5X2-PL-316
Country of Origin
China
Dimensions
Tube Size
2-1/2" x 2"
Details
Surface Finish
20 RA I.D./32 RA O.D.
Body Material
316 Stainless Steel
Fitting Connection Type
Clamp
Specific Pipe Fitting Shape
Concentric Reducer
Basic Pipe Fitting Shape
Reducer
Description
S31-14MP - BPE CLAMP CONCENTRIC REDUCER - 20RA ID, 32RA OD - 2.5" X 2", Commonly referred to as tri-clamp or quick-clamp fittings, these stainless steel sanitary fittings create a leak-proof connection to tubing or other fittings when combined with a gasket and clamp. BPE (BioProcessing Equipment) sanitary fittings are highly polished making them suitable for pharmaceutical processing., Material Test Reports Supplied, CRN Certified, Meets BPE Specifications