  • Mfr # 31W-3X2.5-1-316
  • Zoro # G5493334
Tube Size
3" x 2-1/2"
Standards
3A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
31W-3X2.5-1-316
Tube Size
3" x 2-1/2"
Details
Surface Finish
Unpolished
Standards
3A
Description
31W - CONCENTRIC BUTT WELD REDUCER - UNPOLISHED - 3" X 2-1/2", Commonly referred to as butt weld fittings, these stainless steel sanitary fittings are welded to connect to tubing or other fittings for a permanent and flush connection., Material Test Reports Supplied, 3-A Certified, CRN Certified