  • Mfr # 31W-6X3-1-304
  • Zoro # G5492975
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tube Size
6" x 3"
Body Material
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
31W-6X3-1-304
Tube Size
6" x 3"
Details
Surface Finish
Unpolished
Body Material
304 Stainless Steel
Standards
3A
Description
31W - CONCENTRIC BUTT WELD REDUCER - UNPOLISHED - 6" X 3" X 5.50 OAL, Commonly referred to as butt weld fittings, these stainless steel sanitary fittings are welded to connect to tubing or other fittings for a permanent and flush connection., 3-A Certified, CRN Certified