  • Mfr # 31W-6X3-7-316
  • Zoro # G5493650
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tube Size
6" x 3"
Standards
3A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
31W-6X3-7-316
Tube Size
6" x 3"
Details
Surface Finish
32 RA I.D. /32 RA O.D.
Standards
3A
Description
31W - CONCENTRIC BUTT WELD REDUCER - 32RA ID, 32RA OD - 6" X 3" X 5.50 OAL, Commonly referred to as butt weld fittings, these stainless steel sanitary fittings are welded to connect to tubing or other fittings for a permanent and flush connection., Material Test Reports Supplied, 3-A Certified, CRN Certified