Strong Hold Box Locker, 82 in W, 18 in D, 68 in H, (3) Tier, (4) Wide, Dark Gray 75-18-3TMT
Box Locker, 82 in W, 18 in D, 68 in H, (3) Tier, (4) Wide, Dark Gray (Discontinued)
  • Mfr # 75-18-3TMT
  • Zoro # G9861792
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
75-18-3TMT
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
82 in
Overall Depth
18 in
Overall Height
68 in
Opening Width
18 in
Opening Depth
18 in
Opening Height
18 in
Details
Item
Box Locker
Locker Door Type
Solid
Assembled/Unassembled
Assembled
Locker Configuration
(3) Tier, (4) Wide
Number of Openings
12
Color
Dark Gray
Locker Handle Type
Swing
Legs Included
Yes
Locker Material
Steel
Locker Lock Type
Padlock Hasp
Locker Color Family
Grays
Tier
Three
Item - Box Lockers
Box Locker
Handle Type
Swing
Lock Type
Padlock Hasp
Legs
6" Leg Included
Locking System
1-Point
Finish
Water based Enamel
Includes
(12) Doors
Material
Hot Rolled Steel
Door Type
Solid
Number of Lockers
12
Frame Assembled
Assembled
Locker Color
Gray
Number of Tiers
3
Audit Trail Storage
None
Number of Units Wide
4
Description
Box Locker, Audit Trail Storage None, Frame Assembled Assembled, Number of Tiers 3, Number of Units Wide 4, Door Type Solid, Locker Color Gray, Lock Type Padlock Hasp, Overall Depth 18 in, Overall Height 68 in, Overall Width 82 in, Handle Type Swing, Locker Material Steel, Number of Lockers 12, Opening Depth 18 in, Opening Height 18 in, Opening Width 18 in