Strong Hold Metal Shelving Unit, 18"D x 36"W x 72"H, 4 Shelves, Steel 36-CSU-184
Metal Shelving Unit, 18"D x 36"W x 72"H, 4 Shelves, Steel (Discontinued)
  • Mfr # 36-CSU-184
  • Zoro # G9881776
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
36-CSU-184
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Depth
18 in
Overall Height
72 in
Width
36"
Depth
18"
Height
72"
Details
Item
Metal Shelving
Color
Gray
Assembled/Unassembled
Assembled
Shelving Material
Steel
Shelf Capacity
1,900 lb
Finish
Baked Enamel
Number of Shelves
4
Shelf Style
Solid
Shelving Frame Material
Steel
Shelving Gauge
14 ga
Shelving Type
Freestanding
Shelving Post Gauge
12
Item - Shelving
Metal Shelving
Finish - Shelving and Racks
Baked Enamel
Includes
(4) Adjustable Shelves
Gauge
12
No. of Shelves
6
Material
Number of Drawers
0
Shelving Style
Closed
Shelf Adjustments
2 in
Load Capacity
5400 lb.
Frame Material
Duty Rating
Heavy-Duty
Load Capacity per Shelf
Whole Unit Load Capacity
Shelf Adjustment Increments
2 in
Post Gauge
12 ga
Shelf Configuration
Standalone
Assembled
Description
Metal Shelving, Gray, Baked Enamel, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 1,900 lb, Whole Unit Load Capacity 7,600 lb, Number of Shelves 4, Overall Depth 18 in, Overall Height 72 in, Overall Width 36 in, Shelf Configuration Standalone, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Assembled, Shelving Gauge 14 ga, Post Gauge 12 ga, Shelf Adjustment Increments 2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Heavy-Duty, Includes (4) Adjustable Shelves