  • Mfr # SA-120V-2L-20SB
  • Zoro # G215551134
Includes
Wall Anchors, Zip Ties
Power Cord Length
20 ft
Sound Level - Maximum
90 dB
Alert Output
Audio, Visual
Nameplate Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SA-120V-2L-20SB
Dimensions
Power Cord Length
20 ft
Sensor Cord Length
Overall Height
5 in
Overall Width
3.5 in
Overall Length
3 in
Details
Item
High Water Alarm
Includes
Wall Anchors, Zip Ties
Sound Level - Maximum
90 dB
Alert Output
Audio, Visual
Nameplate Voltage
120V AC
Switch Type Included
Tether Float
IP Rating
IP65
Includes Battery Backup
No Battery Backup Included
Detection Type
High Level
Environment
Outdoor
Reset Type
Automatic, Manual
Number of Alarm Inputs
1
NEMA Enclosure Rating
4X
For Media Type
Sewage
For Vessel Type
Holding Tanks, Lift Pump Chambers, Water Tanks
Current
100 mA
Description
High Water Alarm, Current 100 mA, Sound Level - Maximum 90 dB, Nameplate Voltage 120V AC, Power Cord Length 20 ft, Reset Type Automatic, Manual, Sensor Cord Length 20 ft, Includes Wall Anchors, Zip Ties, For Vessel Type Holding Tanks, Lift Pump Chambers, Water Tanks, Environment Outdoor, Connectivity Not Applicable, Detection Type High Level, Overall Height 5 in, Overall Length 3 in, Overall Width 3.5 in