  • Mfr # SFC210275
  • Zoro # G0593349
/ea
Key Features
Switch Action
Close on Rise
Application
Fan Cycling
Electrical Connection Type
Hardwired
Pressure Connection Size
1/4 in
Pressure Range - Minimum
210 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SFC210275
Country of Origin
China
Dimensions
Pressure Connection Size
1/4 in
Details
Item
Pressure Switch
Switch Action
Close on Rise
Application
Fan Cycling
Electrical Connection Type
Hardwired
Pressure Range - Minimum
210 psi
Reset Type
Automatic Reset
Pressure Range - Maximum
275 psi
Pressure Connection Gender
Female
Maximum Temperature Setting
140 Degrees F
Element Material
Stainless Steel
Control Type
Pressure Connection Type
Flare
Standards
CE Listed, UL Listed
Rated Voltage
120V AC, 240V AC, 24V AC
Contact Form
SPST
Minimum Temperature Setting
-31 Degrees F
Product Type
Pressure Switch
Pressure Range Adjustability
Fixed
Maximum Operating Temperature
149 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-31 Degrees F
Description
Pressure Switch, Product Type Pressure Switch, Pressure Range - Maximum 275 psi, Pressure Range - Minimum 210 psi, Pressure Range Adjustability Fixed, Pressure Connection Gender Female, Pressure Connection Type Flare, Time Delay Setting Not Applicable, Pressure Connection Size 1/4 in, Rated Voltage 120V AC, 240V AC, 24V AC, Contact Form SPST, Switch Action Close on Rise, Electrical Connection Type Hardwired, Reset Type Automatic Reset, Application Fan Cycling