Oval Run Capacitor, CR10X440
  • Mfr # CR10X440
  • Zoro # G5456083
/ea
Key Features
Voltage
440VAC
Capacitor Shape
Oval
Overall Height
2 3/4 in
Overall Width
1 1/4 in
For Use With
Condenser Fan Motors; Furnace Blower Motors; Refrigeration Compressors; Air Conditioning Compressors
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CR10X440
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
2 3/4 in
Overall Width
1 1/4 in
Overall Length
2 in
Details
Voltage
440VAC
Capacitor Shape
Oval
For Use With
Phase
3
Fits Brand
Various Electronic Devices
Features
Operating Temperature: -13F to 185F