  • Zoro # G9912896
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PC2RL
Zoro #
G9912896
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
1 ft
Length (In.)
6 7/8 in
Depth
2.5"
Overall Length
6 7/8 in
Overall Width
Overall Diameter
6 13/16 in
Overall Depth
2 13/16 in
Lead Length
1 ft
Details
Item
Horn Strobe
Type
Marked Fire
Standards
CSFM Compliant, FM Approved, UL Listed, ULC Listed
Mounting
Ceiling
Voltage
12/24V DC
Includes
Mounting Plate
Humidity Range (% RH)
10 to 93% RH
For Use With
Fire Alarm Panel
Flash (Candela)
15/177 cd
Alarm State (mA)
54 to 289 mA
Ambient Temp. Limits (F)
32 Degrees to 120 Degrees F
Standby State (mA)
0 mA