14" Zip Thru Traveler NB Case, CUCT02UA14S
  • Mfr # CUCT02UA14S
  • Zoro # G5147178
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Neoprene - Strap
Color
Black
Application
Notebook
Features
Drop Resistant, Impact Resistant, Shock Absorbing, Water Resistant, Wear Resistant
Laptop Compartment
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CUCT02UA14S
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Screen Size
14 in
Width
16"
Maximum Screen Size Supported
14"
Length
15.6"
Height
12.5"
Depth
6"
Details
Item
Carrying Case
Material
Neoprene - Strap
Color
Black
Application
Notebook
Features
Laptop Compartment
Yes
Closure Type
Zipper
Adjustable Strap
No
Carrying Options
Luggage Strap, Shoulder Strap, Trolley Strap, Handle
Case Features
Lockable Zipper, Keyclip, Padded, Pen Loop, Magnetic Handle
Volume Capacity
5.28 gal
Style
Briefcase
Accessibility
Top Loading
Tablet Compartment
Protection Level
Best
Durability
Checkpoint Friendly
Description
The Targus Zip-Thru 14" Corporate Traveler case is designed to help you clear airport security without removing your laptop from the bag. This case is specially designed to split down the middle, thereby isolating the laptop on the one side to allow for clear x-ray scanning. Designed to fit 14" widescreen laptops and weighing just over 3 pounds, this case features lightweight and durable ballistic 1680 denier nylon fabrication and also includes the patented SafePort Air Cushion System to help prevent drop damage.